wtorek, 8 stycznia 2013

Działka jaka jest, każdy widzi

Działka nie jest urodziwa. Po prostu golizna, tysiąc metrów w szczerym polu, które w momencie zakupu porastały marne słoneczniki. Ziemia gli-nia-sta do bólu. Niestety po zgrabnym przerzuceniu ziemi przez budowlańców podczas prac nad stanem zerowym, najcięższa żółta glina wylądowała, po wyrównaniu terenu, na wierzchu. Skutkiem tego w niektórych miejscach roślinność jest wręcz wbetonowana w podłoże, a o nasiąkliwości gleby trudno nawet myśleć, bo zjawisko nie występuje.

Tak  prezentował się przyszły "Ogród Loli" latem 2010 roku, tuż przed rozpoczęciem prac budowlanych
 
 Pierwszy dzień budowy
 
Na obu zdjęciach poniżej widać doskonale moją "czarną ziemię"
 

Mury pną się do góry
... a potem to już droga przez mękę, bo wykonawca generalny rozum zostawił na innej planecie. Na szczęście Lola, jej doradcy i anioł w ludzkiej skórze czyli kierownik budowy czuwali.
Dom(ek), po wielu perturbacjach, stoi. 

Teraz mimo, że latami będą trwały samodzielne prace wykończeniowo-dopieszczające, czas na ogród. Na wyczarowanie z gołego placka gliny ogrodu marzeń, zjawiskowego gąszczu, wiejskiego raju, oazy dla stworzeń i ludzi.
Działkę pod kątem ogrodu podzieliłam na 5 stref:
1 - przedogródek pd.-zach.
2 - pas wzdłuż ściany pd.-wsch. budynku ciągnący się dalej i zazębiający z częścią rekreacyjną (czyli terenem wokół i za tarasem) aż do warzywnika
3 - pas wzdłuż ściany pn.-zach. budynku
4 - okolice tarasu - część rekreacyjna
5 - warzywnik
Posadowienie budynku na działce (wymiary działki 22x48 m)  i podział stref prezentuje się następująco:
 Otoczenie działki:
  • od frontu przestrzeń przed płotem do zagospodarowania - droga wewnętrzna prywatna o szer. 10 metrów
  • od str. pn.-zach. dzikie pola  tj. działka sprzedana ale niezagospodarowana
  • od str. pd.-wsch. działka zabudowana, wzdłuż ogrodzenia sąsiadka popełniła nasadzenia z tuj (pas ok. 5m długości), a dalej nasadzenia z sosen (sadzonki wys. 20 cm) w odstępie od siatki 20 cm! I co mam z tym fantem począć?
  • od str. pn-wsch. działka zabudowana, sąsiadujemy ogrodami, poza siatką zielone ogrodzenie stanowią ok 12-15 letnie świerki sąsiadki, a w drugim rzędzie pojedyncze brzozy.
O założeniach dla poszczególnych stref w kolejnym poście.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz